
poistná udalosť?...poradím a pomôžem.
Európsky preukaz alebo zdravotné poistenie? Najlepšie oboje...
28.05.2014 08:13(Pravda; 26/05/2014; 119/2014; s.: 15,16,17,18,19; užitočná pravda poradňa; Peter Csernák)
Dovolenka v zahraničí sa vám môže výrazne predražiť. Stačí pošmyknutie, ktorého následkom bude zlomenina ruky, a vy budete musieť zaplatiť niekoľko stoviek eur za ošetrenie. Pri vážnejších chorobách či operáciách sa účet za dovolenku môže navýšiť až o tisíce eur. Poisťovne pre takéto prípady núkajú cestovné poistenie. Jeho základom je práve poistenie liečebných nákladov a má ochrániť človeka pre prípad nečakanej choroby či úrazu. V prípade dovolenky v krajinách Európskej únie však dovolenkárom pomôže aj Európsky preukaz zdravotného poistenia. Bezplatne ho vydávajú zdravotné poisťovne. Na jeho základe získajú cestujúci nárok na zdravotnú starostlivosť za rovnakých podmienok ako domáci obyvatelia. "Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia má poistenec nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v členských krajinách EÚ, Európskeho hospodárskeho priestoru a vo Švajčiarsku. Potrebná zdravotná starostlivosť je taká, ktorú si vyžaduje aktuálny zdravotný stav pacienta s ohľadom na dĺžku jeho pobytu v danej krajine a nie je možné odložiť ju do doby návratu poistenca domov," tvrdí hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eva Ravingerová. Nevýhodou európskeho preukazu je, že ho možno využiť len v zariadeniach, ktoré sú napojené na systém verejného zdravotného poistenia v danej krajine. Ak navštívite zdravotnícke zariadenie, ktoré neakceptuje zdravotné poistenie, budete musieť za ošetrenie zaplatiť. Medzi takýchto súkromníkov patria aj rôzni hoteloví lekári a väčšinou aj zdravotnícke zariadenia nachádzajúce sa v turistických centrách. Cestovné poistenie možno využiť aj v súkromných zariadeniach. Navyše z neho poisťovne uhrádzajú aj také služby, ktoré zdravotné poisťovne na základe európskeho preukazu neuhradia. Z cestovného poistenia možno uhradiť napríklad prepravu chorého na Slovensko, či dopravu telesných pozostatkov späť do vlasti. Prevoz telesných pozostatkov v rámci Európy pritom zvyčajne stojí okolo 10–tisíc eur. Naopak, nevýhodou cestovného poistenia je, že ho možno využiť len v prípade nečakaných udalostí. Ak napríklad chorý potrebuje pravidelnú dialýzu, komerčná poisťovňa ju neuhradí. Naopak, zdravotná poisťovňa ju na základe európskeho preukazu uhradí. Potrebné je len vopred si dohodnúť jej úhradu nárokovým dokumentom s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
"Rozsah poskytnutia je charakterizovaný ako potrebná zdravotná starostlivosť, čiže nie je limitovaný počtom," tvrdí hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Judita Smatanová. Bez cestovného poistenia sa však pravdepodobne nezaobídu ľudia, ktorí cestujú mimo Európy. V Turecku či v Egypte by už s európskym preukazom nepochodili. Ceny cestovného poistenia pritom závisia od destinácie a dĺžky pobytu. Napríklad poistenie na dva týždne do Chorvátska vyjde pre dospelého človeka na 10,50 eura až 16,70 eura v závislosti od poisťovne. Priplatiť si treba za poistenie úrazu, batožiny či storna zájazdu. Pre ľudí, ktorí často cestujú, sa môže vyplatiť celoročné cestovné poistenie. Poistenie pre celý svet s výnimkou rizikových krajín možno uzatvoriť už od 19 eur na rok. Okrem uzatvorenia poistky v pobočke poisťovne čoraz viac ľudí využíva možnosť poistiť sa cez internet. Cestovateľ nemusí v takom prípade nikam chodiť ani posielať do poisťovne podpísanú zmluvu. Stačí, ak cez internet banking za poistku zaplatí. "Po uzatvorení poistenia dostane klient mailom návrh poistnej zmluvy, postup, čo robiť pri poistnej udalosti, a tiež asistenčnú kartu, ktorou sa bude v zahraničí preukazovať a na ktorej sú uvedené potrebné kontakty pre riešenie poistnej udalosti," vraví Daniela Šulcová z Komunálnej poisťovne.
Ako získať európsky preukaz zdravotného poistenia
Všeobecná zdravotná poisťovňa
- Elektronicky – na internetovej stránke www.vszp.sk vyplníte formulár Žiadosť o vydanie Európskeho preukazu zdravotného poistenia a zašlete kliknutím na tlačidlo Odoslať. Vaša žiadosť sa automaticky spracuje. V žiadosti je potrebné uviesť spôsob prevzatia, to znamená osobne, kde si uvediete kontaktné pracovisko, na ktoré si EPZP prídete prevziať, alebo poštou. Na podanie žiadosti je možné využiť elektronické služby internetového portálu VšZP.
- Poštou – vyplníte Žiadosť o vydanie Európskeho preukazu zdravotného poistenia, podpíšete a zašlete poštou na adresu: Všeobecná zdravotná poisťovňa, a. s., Call centrum, Včelárska 1, 97101 Prievidza.
- Telefonicky – zavoláte na Call centrum 0850 003 003 a pracovníčka vyplní žiadosť o EPZP za vás. Ak si zvolíte možnosť prevzatia osobne v pobočke alebo doručenie poštou, tak vaša žiadosť pôjde hneď na spracovanie, v prípade požiadavky prevzatia na pobočke prostredníctvom splnomocnenej osoby, vám bude vyplnená žiadosť zaslaná na podpis a na spracovanie sa dostane až po doručení podpísanej žiadosti na Call centrum.
- Osobne – stačí, ak prídete na ktorékoľvek kontaktné miesto a zamestnancovi VšZP oznámite, že žiadate o vydanie EPZP. Súčasne uvediete aj spôsob prevzatia európskeho preukazu. Môže sa prevziať osobne, ale takisto ho VšZP môže doručiť poštou na vašu aktuálnu adresu, ktorú máte uvedenú v databáze poistencov VšZP. V prípade, že si nemôžete prísť prevziať EPZP osobne, môžete splnomocniť aj inú osobu. V tomto prípade je potrebné podať žiadosť písomne, identifikačné údaje tejto osoby je potrebné uviesť v žiadosti a označiť, v ktorej pobočke si preukaz prevezme.
Union zdravotná poisťovňa
- Písomnú žiadosť o EPZP možno doručiť na akékoľvek pracovisko Union zdravotná poisťovňa, a. s., osobne alebo poštou. Za účelom skrátenia doby vydania EPZP má poistenec, ktorý má prístup k svojmu účtu poistenca na tomto portáli, možnosť požiadať o jeho vystavenie aj prostredníctvom vyplnenia on–line žiadosti, ktorú nájde po prihlásení sa do svojho účtu.
- Poistenec si môže prevziať EPZP osobne na určenom pracovisku Union zdravotnej poisťovne, a. s., ktoré uvedie v žiadosti, alebo mu bude zaslaný na adresu, ktorú uvedie ako adresu na doručenie EPZP.
- Na podanie žiadosti o vydanie EPZP a na prevzatie EPZP je možné splnomocniť aj inú osobu na základe plnej moci.
- Poistenec je povinný pri zániku skutočností zakladajúcich účasť na verejnom zdravotnom poistení a pri zmene zdravotnej poisťovne do ôsmich dní vrátiť okrem preukazu poistenca zdravotnej poisťovni, ktorá bola jeho príslušnou zdravotnou poisťovňou, aj EPZP.
Dôvera zdravotná poisťovňa
- O európsky preukaz môžete požiadať v ktorejkoľvek pobočke, elektronicky na info@dovera.sk, na zákazníckej linke 0850 850 850, prípadne zaslaním žiadosti poštou. Využiť môžete aj elektronickú pobočku.
- Vydanie je bezplatné. Zo zákona na to má zdravotná poisťovňa 30 dní, no trvá to priemerne polovicu. V súrnom prípade môžete získať na počkanie v ktorejkoľvek pobočke náhradný certifikát, ktorý platí tri mesiace.
Európsky preukaz verzus cestovné poistenie
Európsky preukaz zdravotného poistenia
- územná platnosť je ohraničená na členské štáty EÚ, EHP a Švajčiarsko
- pokrýva potrebnú a nie iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť
- kryje náklady v neobmedzenom finančnom rozsahu
- vzťahuje sa na všetky vekové skupiny
- pokrýva aj chronické ochorenia
- platí len vo verejnom systéme (v zmluvných zdrav. zariadeniach, nevzťahuje sa na ošetrenie u súkromných lekárov)
- poistenec si musí uhradiť spoluúčasť v rovnakej výške ako platia poistenci danej krajiny
- nekryje repatriáciu a asistenčné služby
- vystavenie je bezplatné
Cestovné poistenie
- územná platnosť podľa voľby klienta
- kryje náklady na zdravotnú starostlivosť u zmluvných aj súkromných lekárov
- kryje úhradu spoluúčasti
- kryje repatriáciu a asist. služby
- kryje len neodkladnú zdravotnú starostlivosť (čiže akútnu a nie potrebnú)
- nevzťahuje sa na chronické ochorenia (tie sú vo výlukách)
- obmedzuje niektoré zo skupín poistných osôb, ľudí s vekom nad 65 rokov atď.
- má limitované finančné krytie
- uzavretie je za úhradu
Koľko stojí cestovné poistenie
Dva týždne v Chorvátsku
AXA ASSISTANCE 10,50 eura
UNIQA poisťovňa 11,02 eura
Union poisťovňa 12,75 eura
Európska cestovná poisťovňa 15,60 eura
Allianz – Slovenská poisťovňa 16,53 eura
Kooperativa poisťovňa 16,70 eura
Dva týždne na Kube
UNIQA poisťovňa 19,84 eura
Kooperativa poisťovňa 20,04 eura
AXA ASSISTANCE 21,60 eura
Union poisťovňa 27,00 eura
Európska cestovná poisťovňa 29,80 eura
Allianz – Slovenská poisťovňa 34,20 eura
Celoročné poistenie platné pre Európu
Union poisťovňa 18,99 eura
Európska cestovná poisťovňa 19,00 eura
MetLife Amslico poisťovňa 21,00 eura
AXA ASSISTANCE 67,00 eura
Allianz – Slovenská poisťovňa 89,30 eura
Celoročné poistenie platné pre celý svet s výnimkou rizikových krajín
Európska cestovná poisťovňa 19,00 eura
Union poisťovňa 39,00 eura
MetLife Amslico poisťovňa 42,90 eura
AXA ASSISTANCE 125,00 eura
Allianz – Slovenská poisťovňa 129,20 eura
V cene je zahrnuté len poistenie liečebných nákladov. V jednotlivých poisťovniach sa líši výška poistného krytia.
Čo vám poisťovne neuhradia a za čo si treba priplatiť
Komunálna poisťovňa
Za vykonávanie športov alebo rizikových športov sa platí prirážka na poistnom. Do pripoistenia rizikových športov, organizovaného športu a športových súťaží radíme takmer všetky športy, adrenalínové športy, dokonca aj nové, doteraz neznáme druhy športu, ktoré majú podobný charakter čo do výšky rizika.
ČSOB poisťovňa
- Väčšina športov, ktoré vykonávajú naši klienti na dovolenkách v zahraničí, je zahrnutých v základnom poistení turistickej cesty (rekreačné športy). Aj napriek tomu odporúčame klientom ešte pred uzavretím poistenia, ako aj pred samotným vycestovaním dôkladne sa oboznámiť s podmienkami poistenia najmä z dôvodu, aby sa vyvarovali situácii, že činnosti alebo športy, ktoré si chcú poistiť, poisťovňa nekryje, t. j. sú v tzv. výlukách z poistenia. Poistenec napríklad stráca nárok na náhradu od poisťovne, ak sa vedome správa rizikovo a ovplyvňuje vznik poistnej udalosti napríklad pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok.
Union poisťovňa
- Náklady, ktoré vznikli v súvislosti s požitím alkoholu, drog, omamných látok sú z poistenia vylúčené, t. j. poisťovňa môže v takýchto prípadoch odmietnuť plnenie. Rovnako sú z poistenia liečebných nákladov v zahraničí vylúčené preventívne prehliadky, očkovania, kontrolné vyšetrenia a úkony, ktoré neboli potrebné na zistenie diagnózy, rehabilitácie, masáže a pod. Tiež sú vylúčené náklady, ktoré boli vynaložené v dôsledku chorôb už existujúcich v čase uzatvárania poistenia, chronických alebo opakujúcich sa chorôb, s výnimkou nákladov súvisiacich s poskytnutím nutného a/alebo neodkladného ošetrenia a úkonmi, ktoré sú nevyhnutné na odvrátenie bezprostredného ohrozenia života alebo zdravia poisteného.
- V prípade, že klient chce v zahraničí športovať, napr. potápať sa s prístrojom, paraglajdovať, surfovať, jazdiť na vodnom skútri, atď. je potrebné tieto aktivity spomenúť pri uzatváraní poistenia, pretože sú zaradené do vyššej rizikovej skupiny
– šport. Náklady, ktoré vzniknú v súvislosti so športovou činnosťou, v prípade, že ju nemal klient poistenú, sú z poistenia vylúčené, t. j. poisťovňa môže v takýchto prípadoch odmietnuť plnenie.
Generali
- Poistná ochrana sa nevzťahuje na udalosti, ktoré priamo alebo nepriamo súvisia okrem iného aj: s vlastným zavinením poisteného, s požitím alkoholu alebo iných omamných, toxických a psychotropných látok, s teroristickými činmi a vojnovými udalosťami.
- Poisťuje pri cestovnom poistení do zahraničia všetky bežné druhy športov bez príplatkov. Ide o športy, ktoré sú dnes už bežné v dovolenkových destináciách ako plávanie, potápanie, jachting, vodné atrakcie, bežná turistika a pod. Klienti si môžu pripoistiť rizikovejšie vodné športy (kaňoning, rafting, iné splavovanie riek, wakeboarding), horolezectvo do nadmorskej výšky 4 000 m, skalolezectvo a pod., pričom poistné s pripoistením "Šport" vychádza dvojnásobne v porovnaní so základnou sadzbou, v ktorej sú zahrnuté bežné druhy športov.
- Štandardne vylúčené sú len tie aktivity, ktoré predstavujú svojou povahou pre klienta zvýšené riziko. Medzi takéto rizikové športy patria napr. horolezectvo od nadmorskej výšky 4 000 m, letecké športy (paraglajding, parašutizmus), skoky na lane či poľovníctvo.
Kooperativa
- Športové, tzv. rekreačné poistenie je možné si dojednať ako pripoistenie k základnému cestovnému poisteniu. Toto pripoistenie sa dojednáva s prirážkou. K rekreačným športom patria napríklad futbal, volejbal, basketbal a pod., ak sa uvedené športy nevykonávajú súťažne.
- V prípade ak sú klienti vyznávači adrenalínových športov, odporúčame im pripoistenie rizikových športov k základnému cestovnému poisteniu. Pripoistenie sa tiež dojednáva s prirážkou. Medzi rizikové športy zaraďujeme napr.: horolezectvo, potápanie, speleológiu, rafting, jachting, zoskoky s padákom z lietadla, alebo z výšok, lety na rogalách, paraglajding, pilotáž, motoristické športy, skialpinizmus, športovú streľbu, skoky na lyžiach, bungee jumping, bojové športy, jazdu na športových boboch, alebo saniach.
- Ak si klient vyskúša vodný skúter resp. iné hotelové atrakcie, ktoré sú zahrnuté vyššie v kategórií adrenalínových športov, odporúčame tieto športy si pripoistiť.
Wüstenrot poisťovňa
- Vylúčené z poistenia sú nebezpečné druhy športov (ako napríklad horolezectvo, lyžovanie a snoubording mimo vyznačených tratí či automobilové a motocyklové preteky), a tiež nebezpečné druhy povolaní (ako výskumníci a bádatelia v neprebádaných krajinách, pyrotechnici alebo napríklad kaskadéri).
- Rizikové druhy športov (zoskok s padákom z lietadla/z výšok alebo napríklad jazda na vodnom či snežnom skútri) sú poistiteľné v rámci rozšíreného poistného krytia; obdobné platí aj pre rizikové povolania. Nie všetky extrémne športy je možné zahrnúť do krytia, ale tie dovolenkovo najfrekventovanejšie si klient môže pripoistiť.
- Niektoré obľúbené športové aktivity (ako jazda na koni/na vodnom banáne, vodné lyžovanie či rekreačné potápanie s inštruktorom do hĺbky 10 m boli vo Wüstenrote presunuté do nerizikových športov a sú teda bez príplatku.
Allianz – Slovenská poisťovňa
- Medzi výluky patria napríklad škody vzniknuté v dôsledku konzumácie alkoholu, omamných látok, plánovaná zdravotná starostlivosť, úmyselne spôsobené škody, náklady na preventívne prehliadky.
- Prirážka je za rizikové činnosti a športy (napr. vodné lyžovanie, surfing, potápanie do viac ako 20 m, horolezectvo, kaňoning, lanové dráhy, umelé steny a pod.). V prípade, ak nie sú pripoistené, škody vzniknuté pri ich vykonávaní sú tiež vylúčené. Allianz nemá "nepoistiteľné" športy.
Uniqa poisťovňa
- Vylúčené sú športy uvedené vo výlukách z poistenia, t. j. lietanie, horolezectvo, alpinistika, skalolezectvo, skialpinizmus, jaskyniarstvo, potápanie do hĺbky viac ako 4 m so vzduchovým prístrojom, rizikové skákanie (bungee jumping, parašutizmus), lyžovanie a snoubording mimo vyznačených trás, diaľkové plávanie nad 10 km, rafting, turistika vykonávaná s istiacimi prostriedkami. Viaceré uvedené rizikové športy je možné dopoistiť formou prirážky k poistnému, napr. potápanie, rafting, vysokohorskú turistika a podobne.
Aké cestovné poistenie ponúkajú poisťovne
Allianz – Slovenská poisťovňa
- Cestovné poistenie obsahuje poistenie na liečebné náklady, úraz (trvalé následky, smrť v dôsledku úrazu), batožinu, zodpovednosť za škodu, doplnkové asistenčné služby; v prípade, ak si vopred kupujeme cestovné služby (celý zájazd, alebo letenku, ubytovanie a pod.), odporúčame pripoistiť aj stornovacie poplatky.
- Cestovné poistenie v rámci štandardného, tzv. individuálneho cestovného poistenia má neobmedzené krytie liečebných nákladov v zahraničí, s výnimkou niektorých špecifických druhov nákladov (ošetrenie zubov, náklady vzniknuté v dôsledku teroristického útoku). Niektoré špeciálne produkty (napr. pre cestovné kancelárie, k platobným kartám) majú limitované krytie liečebných nákladov.
Uniqa poisťovňa
- Cestovné poistenie obsahuje okrem základného povinného poistenia – poistenie liečebných nákladov, až 12 druhov rizík, ktoré si môže klient poistiť. Ide o tieto riziká: poistenie právnej ochrany v zahraničí, úrazové poistenie (trvalé následky úrazu, smrť v dôsledku úrazu), zodpovednosť za škodu v zahraničí na zdraví a na veci, poistenie batožiny, poistenie meškania batožiny, poistenie meškania letu a meškania dopravného prostriedku, poistenie stornovacích poplatkov (zo storna zájazdu dohodnutého v CK, zo storna rezervovanej zahraničnej turistickej/študijnej cesty), poistenie storna cestovného lístka (letenka, cestovný lístok na vlak, autobus, loď), poistenie predčasného návratu poisteného zo zahraničia a poistenie jeho nevyčerpaných služieb, poistenie nevydarenej dovolenky, poistenie denných dávok počas hospitalizácie poisteného v zahraničí, doplnkové asistenčné služby.
- Uniqa ponúka poistenie na krátkodobý pobyt, ročné alebo viacročné poistenie. Takisto má v ponuke dovolenkový balík, ktorý obsahuje štyri najčastejšie poisťované riziká (liečebné náklady, úrazové poistenie, poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škodu) alebo komplexný balík rizík.
- Limity krytia najčastejších rizík sú: liečebné náklady sú hradené až do celkovej výšky 120 000 eur, poistenie právnej ochrany 12 000 eur s kauciou 5 000 eur, poistenie batožiny 700 eur, zodpovednosť za škodu na zdraví a veci 40 000 eur, úrazové poistenie 7 000 eur.
Komunálna poisťovňa
- Základný balík cestovného poistenia do zahraničia kryje všetky liečebné náklady v každom zdravotnom zariadení, ako aj pobyt v nemocnici. Poistná suma liečebných nákladov je od 30 000 do 80 000 eur. Okrem toho si klient môže navyše pripoistiť: poistenie batožiny a straty dokladov (poistná suma 330 – 1 000 eur), trvalé následky úrazu (PS 3 300 – 10 000 eur), smrť následkom úrazu (PS 1 700 – 6 640 eur), poistenie zodpovednosti (PS 10 000 – 33 200 eur), poistenie nepojazdného vozidla (PS 700 eur na všetky osoby), poistenie predčasného návratu (nečerpaných služieb) – bez limitu, poistenie storna zájazdu – bez limitu, základný balík tuzemského cestovného poistenia zahŕňa poistenie batožiny pred zničením či krádežou (PS 670 eur), poistenie zodpovednosti za škodu (PS 33 100 eur), smrť následkom úrazu (PS 3 300 eur) a trvalé následky úrazu (6 700 eur). Rozšírený balík poistenia môže obsahovať navyše aj poistenie nákladov za horskú službu (PS 10 000 eur) a storno zájazdu (PS 340 eur).
ČSOB poisťovňa
- V prípade krátkodobého cestovného poistenia je základným poistením poistenie liečebných nákladov v zahraničí. K tomuto základnému poisteniu je možné podľa potreby dohodnúť ďalšie pripoistenia: úrazu, zodpovednosti za škodu, batožiny, meškania batožiny, meškania odletu, nepojazdného vozidla, storna zájazdu.
Union poisťovňa
- Ak do zahraničia cestuje klient individuálne, poisťovňa odporúča uzatvoriť si individuálne komplexné cestovné poistenie, ktorého súčasťou je: poistenie liečebných nákladov v zahraničí až do výšky 250 000 eur, asistenčná služba v zahraničí bez limitu, poistenie batožiny do výšky 700 eur (max. 350 eur/1 vec), oneskorené dodanie batožiny leteckou spoločnosťou (poistné suma pre meškanie min. 24 a max. 48 hodín je 100 eur, viac ako 48 hodín je 300 eur), strata dokladov až do výšky 350 eur, poistenie všeobecnej zodpovednosti za škodu (za škody na zdraví do výšky 100 000 eur, za škody na majetku do výšky 35 000 eur, náklady na advokáta 2 000 eur, náklady na kaucie 3 000 eur), úrazové poistenie (poistná suma je 7 000 eur v prípade smrti v dôsledku úrazu, 14 000 eur v prípade trvalých následkov úrazu), poistenie storna objednanej služby (80 % storno poplatku, max. 1 000 eur na osobu), poistenie nákladov na technickú pomoc v prípade záchrannej akcie v horách do výšky 20 000 eur, poistenie nákladov na zásah Horskej záchrannej služby na území Slovenskej republiky do výšky 20 000 eur.
Generali
- Cestovné poistenie zahŕňa v závislosti od zvoleného rozsahu krytia poistenie liečebných nákladov (limit do 200 000 eur), pátrania a záchrany (limit do 7 000 eur), úrazové poistenie (smrť v dôsledku úrazu 5 000 eur, trvalé následky 10 000 eur), poistenie zodpovednosti za škodu (limit do 50 000 eur), poistenie batožiny a dokladov (limit do 1 800 eur), poistenie storno poplatkov, poistenie pre prípad prerušenia cesty, zmeškania dopravného prostriedku a oneskoreného návratu a asistenčné služby.
- Klienti majú možnosť pripoistenia domácnosti počas neprítomnosti majiteľa, ktoré ochráni klienta v prípade vlámania, živelnej udalosti, poruchy potrubia a pod., a pripoistenie asistencie k vozidlu, ak klient cestuje do zahraničia vlastným autom. Klientovi uľahčí vybavovanie servisu alebo ubytovania v prípade poruchy či pomôže s transportom auta naspäť na Slovensko.
Wüstenrot poisťovňa
- Poistenie liečebných nákladov (poistná suma 140 000 eur), poistenie trvalých následkov v dôsledku úrazu (7 000 eur alebo 14 000 eur – na výber), poistenie zodpovednosti za škodu (poistná suma variant I: 70 000 eur zdravie, 17 500 eur majetok, poistná suma variant II: 140 000 eur zdravie, 35 000 eur majetok), poistenie batožiny a strata dokladov (1 500 eur celkovo / 350 eur jeden predmet, 175 eur strata dokladov), Poistenie meškania batožiny (150 eur), poistenie právnej ochrany (10 000 eur), poistenie storna zájazdu a nevyužitej dovolenky (max. 7 000 eur), poistenie technickej pomoci a odtiahnutia vozidla.
- Poistenie nákladov horskej služby v SR je súčasťou základného krytia v poistení liečebných nákladov a asistenčných služieb, ale je k dispozícii aj ako samostatne dohodnuteľné poistenie.
Európska cestovná poisťovňa
- Poistenie liečebných nákladov Plus zahŕňa: poistenie liečebných nákladov pre Európu (štáty Európy vrátane štátov okolo Stredozemného mora) do 220 000 eur a poistenie pátrania a záchrany do 14 000 eur.
- Cestovné poistenie PLUS obsahuje: poistenie zmeškania dopravného prostriedku a oneskoreného návratu do vlasti, poistenie batožiny do 2ň000 eur, poistenie pátrania a záchrany vrátane horskej služby na Slovensku – náklady na pátranie a záchranu do 14 000 eur, poistenie liečebných nákladov do 220 000 eur (maximálne poistné plnenie pri akútnych stavoch chronických alebo existujúcich ochorení do 20 000 eur – prevoz do najbližšej nemocnice, ambulantné ošetrenie, pobyt v nemocnici a denná dávka, prevoz liekov) prevoz do vlasti podľa rozhodnutia lekára vrátane ambulantného lietadla, návšteva chorého pri pobyte v nemocnici dlhšom ako päť dní, návrat spolupoistenej osoby do vlasti, doprava detí do vlasti, repatriácia v prípade smrti, úrazové poistenie
– odškodnenie v prípade trvalých následkov úrazu do 34 000 eur, poistenie zodpovednosti za škody na majetku alebo zdraví do 200 000 eur, asistenčné služby do 3 400 eur.
Európsky preukaz verzus cestovné poistenie
Európsky preukaz zdravotného poistenia
územná platnosť ť je ohraničená na členské štáty EÚ, EHP a Švajčiarsko
- pokrýva potrebnú a nie iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť
- kryje náklady v neobmedzenom finančnom rozsahu
- vzťahuje sa na všetky vekové skupiny
- pokrýva aj chronické ochorenia
- platí len vo verejnom systéme (v zmluvných zdrav. zariadeniach, nevzťahuje sa na ošetrenie u súkromných lekárov)
- poistenec si musí uhradiť spoluúčasť v rovnakej výške ako platia poistenci danej krajiny
- nekryje repatriáciu a asistenčné služby
- vystavenie je bezplatné
Cestovné poistenie
- územná platnosť podľa voľby klienta
- kryje náklady na zdravotnú starostlivosť u zmluvných aj súkromných lekárov
- kryje úhradu spoluúčasti
- kryje repatriáciu a asistenčné služby
- kryje len neodkladnú zdravotnú starostlivosť (čiže akútnu a nie potrebnú)
- nevzťahuje sa na chronické ochorenia (tie sú vo výlukách)
- obmedzuje niektoré zo skupín poistných osôb, ľudí s vekom nad 65 rokov atď.
- má limitované finančné krytie
- uzavretie je za úhradu
Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia má poistenec nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v členských krajinách EÚ, Európskeho hospodárskeho priestoru a vo Švajčiarsku.
—————