poistná udalosť?...poradím a pomôžem.


Ako na poistenie auta

02.12.2014 10:10

            [investujeme.sk; 28/11/2014; Investujeme.sk; Peter Apolen]

Pri výbere PZP, havarijného poistenia či pripoistenia si treba v prvom rade ujasniť krytie rizík a výšku krytia. Na Slovensku napríklad pri výbere PZP stále rozhoduje najmä cena. Tá ale často znamená menší rozsah služieb, pomalšiu likvidáciu, či horšie asistenčné služby.

1. Čo je to PZP

Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, teda povinné zmluvné poistenie, musia dnes zo zákona uzavrieť všetci majitelia vozidiel registrovaných na Slovensku s oprávnením pohybovať sa po cestných komunikáciách. Účelom PZP je chrániť poisteného, aby nemusel hradiť škody spôsobené prevádzkou svojho vozidla, ale aj poškodeného, aby nemusel škodu vymáhať od škodcu, ale uplatnil si ju v poisťovni. Rozsah krytia je tak všade rovnaký, daný zákonom.

"Napriek rovnakému rozsahu krytia je dôležité prihliadať aj na kvalitu služieb poisťovne, pretože ak poškodený nie je načas a dostatočne odškodnený z poisťovne, môže sa obrátiť na škodcu s požiadavkou náhrady škody," spresňuje technický riaditeľ spoločnosti Business Lease Slovakia Peter Kundlák. Ojedinelé nie sú ani súdne spory, kedy poškodený žiada náhradu priamo od škodcu, lebo nebol podľa jeho názoru dostatočne odškodnený z poistenia vinníka nehody.

2. Po Európe zvyčajne s vyšším krytím

Minimálne krytie pri PZP, ktoré každé vozidlo musí mať, je jeden milión eur za škody na majetku a ´päť miliónov eur za škody na zdraví. Tí, ktorí často cestujú do zahraničia, by však mali voliť povinné zmluvné poistenie s vyšším krytím. Platí totiž pravidlo, že vzniknutá škoda sa vždy likviduje podľa legislatívy krajiny v ktorej škoda nastala.

3. Lobujte za správnu nižšiu cenu

V poisťovni treba lobovať za lepšiu cenu, no nie na úkor horšieho krytia poistenia, vyššej spoluúčasti či nižších asistenčných služieb. Výhodu vám poskytnúť lízingová spoločnosť, ktorá má poistenie so zľavou za množstvo. Môže teda klientom dať lacnejšie poistenie, ako keď si dojednáva individuálne.

4. Havarijné poistenie? Do koša ho nehádžte, ak…

Havarijné poistenie je síce nepovinné, no zvážiť by ste ho mali, ak sa vám pričasto stávajú "parkovacie" nehody, máte skúsenosti s častým rozbitím čelného skla, vandalizmom a podobne. Havarijné poistenie kryje náklady na odstránenie škôd na vozidle spôsobené stretom s iným účastníkom dopravnej nehody, prípadne s iným predmetom, škôd spôsobeným vandalizmom, krádežou vozidla a lebo jeho častí a tiež živelnými udalosťami (hlavne požiar, víchrica, krupobitie, povodeň, záplava, pád stromov a iných predmetov, a iné). Typ podnikania nateraz vplyv na cenu poistky nemá.

5. Aká spoluúčasť sa oplatí

Hoci majitelia vozidiel vítajú, ak havarijná poistka kryje celú škodu a teda výška spoluúčasti je nulová, obvykle to znamená vyššiu cenu poistky. Najlacnejšie poistenie je so spoluúčasťou desať percent, teda minimálne 330 eur.

6. Preverte si ochotu poisťovne

Pri výbere havarijného poistenia je dôležitá aj kvalita asistenčných služieb poisťovne. Teda, či v prípade nehody alebo poruchy vozidla zabezpečí jeho odtiahnutie, posádke návrat domov alebo pokračovanie v ceste, náhradné vozidlo a podobne.

7. Strašiak amortizácia

Kým havarijné poistenie definitívne zavrhnete, pretože si myslíte, že ste dobrý vodič, je potrebné si uvedomiť, že havarijné poistenie kryje množstvo škôd, ktoré nemôžete ovplyvniť. Typickým príkladom sú živelné udalosti, krádež alebo poškodenia na parkovisku inou osobou. Súčasne ak máte vozidlo staršie ako tri roky, pri likvidácii škody z PZP vinníka môže poisťovňa uplatniť amortizáciu, teda poisťovňa nemusí preplatiť celé náklady na opravu. Môže si odpočítať "zhodnotenie" vozidla vďaka namontovaniu nových dielcov. Amortizáciu si však neodpočíta, ak sa škoda likviduje z vášho havarijného poistenia.

8. Ako sa počíta poistné plnenie

Havarijné poistenie sa uzatvára na cenníkovú cenu vozidla bez zliav. Táto suma je aj hornou hranicou plnenia poisťovne. Pri totálnej škode vozidla – krádež alebo havária, kde je nerentabilné vozidlo opravovať, poisťovňa poskytuje plnenie len do výšky trhovej ceny auta. Tá je zvyčajne nižšia, než účtovná zostatková hodnota vozidla v čase poistnej udalosti. Klient poisťovne tak znáša rozdiel. Riešením ale môže takzvané poistenie GAP, ktoré kryje práve rozdiel medzi účtovnou zostatkovou hodnotou vozidla v čase poistnej udalosti a trhovou cenou auta.

9. Oplatí sa pripoistenie?

Havarijné poistenie napríklad kryje rozbitie čelného skla, no pripoistenie znižuje spoluúčasť na nulu. Pripoistiť sa dá aj batožina, právna pomoc, úraz posádky počas jazdy vo vozidle a podobne.

10. Meníte auto či majiteľa?

Každou zmenou auta či majiteľa súčasné poistenie zaniká a je potreba dohodnúť nové. "V prípade, že firma má autá vo vlastníctve a tie sa rozhodne majetkovo previesť na lízingovú spoločnosť, jej existujúce poistenie podľa zákona zaniká. Lízingová spoločnosť ponúkne firme ňou dojednané podmienky s poisťovňou," hovorí. P. Kundlák.

—————

Späť